Deniz Turuc Completes His Transfer From Kayserispor To Fenerbahce On Three-Year Deal

Fenerbahce have completed the transfer of Kayserispor winger Deniz Turuc on a three-year deal.

The Yellow Canaries officially unveiled Turuc in a signing ceremony held at the Sukru Saracoglu stadium.

Turuc officially put pen to paper on his new deal alongside sporting director Damien Comolli and board member Selahattin Baki.

Source: Fenerbahce

The Turkey international went on a tour of the new stadium with his wife and kids.

Turuc was involved in a transfer race between Fenerbahce and rivals Galatasaray this summer.

The Yellow Canaries ended up clinching a deal for the 26-year-old.

Turuc shared a video on his official Instagram account thanking Kayserispor and the fans before bidding farewell to the side he spent four-seasons playing for.

View this post on Instagram

4 sene önce geldiğim bu şehir, bu takım, bu güzel insanlar için buraya yazacağım her cümle tarifsiz kalacak. Yeni başlangıcımda pay sahibi olan bu bu güzel şehir benim ikinci memleketim gibi oldu. Benden hiçbir zaman desteğinizi, ilginizi esirgemediniz. Bana ve aileme her zaman evimizde hissettirdiniz. Burada sayısız dostluk, kardeşlik kazandım. Tüm Kayseri halkına, 4 sezon boyunca birlikte aynı arma altında mücadele ettiğim takım arkadaşlarım, üstümde emeği olan hocalarım, kulüp personellerimiz, başkanım.. Yaşadığım, edindiğim, hissettiğim tüm tarifsiz duygular ve anlar için hepinize yürekten teşekkürü borç bilirim. Bu şehir, bu kulüp, Kayseri halkı ömrüm boyunca kalbimde olacaksınız. Sevgi ve saygılarımla.. Görüşmek üzere, Deniz.

A post shared by Deniz Türüç (@denizturucofficial) on

See More: Fenerbahce Make Offer For Huddersfield Defender Zanka But Have Other Options

Turuc scored three goals and provided five assists in 26 Super Lig games for Kayserispor last term.

The midfielder was born in the Netherlands and represented his country of birth at U20 level but switched allegiance to Turkey where he has senior caps.

Turuc will play under a domestic status in Turkey due to being of Turkish origin and representing the Crescent-Stars national team.